Aktivt företag
Markenhorn Dental AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Bolaget ska bedriva tandvård, tandhygienist uppgifter, assistera som tandsköterska samt vara verksam som konsult inom dessa områden, utföra tillhörande administrativa arbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 oktober 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86991 Tandhygienistverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stockvägen 6 B
- Postnummer & ort
- 14252 SKOGÅS
- Registrerat namn
- Markenhorn Dental ABReg 2023-11-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,3 mkr
Årets resultat
281 tkr
Tillgångar
614 tkr
Eget kapital
306 tkr
Soliditet
64,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
502 tkr
Totala skulder
198 tkr
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 1 344 874 |
| Övriga externa kostnader | 41 974 |
| Personalkostnader | 836 606 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 466 294 |
| Resultat e. fin. poster | 466 565 |
| Resultat före skatt | 356 565 |
| Årets resultat | 281 347 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 614 074 |
| Kassa & bank | 501 775 |
| Summa tillgångar | 614 074 |
| Eget kapital | 306 347 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 197 727 |
| Soliditet (%) | 64,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 281 tkr, en nettomarginal på 20,9 %.
- Soliditeten var 64,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, tandhygienistverksamhet (SNI 86991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
34,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
91,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skogås
Andra registrerade bolag med säte i Skogås.
- 08 Byggkonsult ABAB
- 08 Fog ABAB
- 08 Glindra Redovisning ABAB
- 08 Isolering ABAB
- 08 konsult ABAB
- 13:e Protein Holding ABAB
- 13:e Protein Import AktiebolagAB
- 13:e Protein Import HoldCo ABAB