Aktivt företag
Marklund Solutions AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva teknisk-, ekonomisk- och administrativ konsultverksamhet inom energi- och industribranschen samt tillhandahålla utbildningstjänster inom samma områden, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kopparlundsvägen 7 B
- Postnummer & ort
- 72130 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Marklund Solutions ABReg 2014-03-12
- Registrerat namn
- Marklund EducationReg 2019-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
27,7 mkr
▼ 2,4 %Årets resultat
-580 tkr
▼ 155,7 %Tillgångar
8,2 mkr
▼ 8,1 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 25,3 %Soliditet
33,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
193 tkr
▼ 63,4 %Totala skulder
5,4 mkr
▲ 3,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 27 690 705 | 28 376 730 | 21 424 086 | 27 759 626 |
| Övriga externa kostnader | 5 712 046 | 6 420 462 | - | - |
| Personalkostnader | 19 072 083 | 19 212 767 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −538 436 | 1 072 405 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −580 315 | 1 041 743 | −2 481 910 | 435 501 |
| Resultat före skatt | −580 315 | 1 041 743 | - | - |
| Årets resultat | −580 315 | 1 041 743 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 139 647 | 1 768 534 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 040 681 | 7 135 477 | - | - |
| Kassa & bank | 192 758 | 525 973 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 180 328 | 8 904 011 | 8 621 197 | 10 679 250 |
| Eget kapital | 2 743 868 | 3 671 183 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 436 460 | 5 232 828 | - | - |
| Soliditet (%) | 33,5 % | 41,2 % | 30,5 % | 47,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 2,4 % jämfört med 2024, till 27,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 580 tkr, en nettomarginal på −2,1 %.
- Soliditeten var 33,5 % vid årets slut, ned från 47,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−21,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB