Aktivt företag
MarkskoningsGruppen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget skall bedriva skogsentreprenad, handel med skogsråvaror och skoglig rådgivning samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 februari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02102 Skogsskötsel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klevvägen 1
- Postnummer & ort
- 61492 SÖDERKÖPING
- Registrerat namn
- MarkskoningsGruppen ABReg 2018-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
44,6 mkr
▲ 26,8 %Årets resultat
3,3 mkr
▼ 11,9 %Tillgångar
45,4 mkr
▲ 16,3 %Eget kapital
13,4 mkr
▲ 25,6 %Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
2,8 mkr
▼ 45,3 %Totala skulder
28,3 mkr
▲ 14,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 44 627 517 | 35 191 592 | 26 084 000 | 18 613 000 |
| Övriga externa kostnader | 8 768 693 | 10 301 833 | - | - |
| Personalkostnader | 9 690 965 | 7 819 909 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 289 510 | 5 381 717 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 229 561 | 4 843 373 | 5 301 000 | 3 095 000 |
| Resultat före skatt | 4 229 561 | 4 843 373 | - | - |
| Årets resultat | 3 322 562 | 3 772 908 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 23 891 439 | 21 207 604 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 21 500 925 | 17 806 326 | - | - |
| Kassa & bank | 2 782 257 | 5 089 047 | - | - |
| Summa tillgångar | 45 392 364 | 39 013 930 | - | - |
| Eget kapital | 13 377 535 | 10 654 973 | - | - |
| Långfristiga skulder | 12 361 294 | 14 634 473 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 903 535 | 9 974 484 | - | - |
| Soliditet (%) | 36,0 % | 34,9 % | 35,9 % | 29,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 18,6 mkr (2021) till 44,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 3,3 mkr, en nettomarginal på 7,4 %.
- Soliditeten var 36,0 % vid årets slut, upp från 29,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, skogsskötsel (SNI 02102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+33,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
18 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Söderköping
Andra registrerade bolag med säte i Söderköping.
- A-bygg i östergötland ABAB
- A. Möller Rörmontage & Svets AktiebolagAB
- A.C. Franks Redovisningstjänst AktiebolagAB
- AB BV Jonson LantbrukAB
- AB Capisco Science & ArtAB
- AB Livskraft Personlig Utveckling - Kikkie KrohnAB
- Abanob Some ABAB
- Actus System ABAB