Registrerat, ej verksamt

Marmarin Sten & Kakel AB

AB Org.nr 5593096588
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-17

Tillverkning och försäljning av stenprodukter så som stenplattor, väggpanel, bänkplattor, badrum & köksinredning samt tillhörande produkter för installation inom ovannämnda område.

Registrerat
29 mars 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 23701 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål
Bransch (SNI)
SNI 31003 Tillverkning av köksmöbler
Bransch (SNI)
SNI 31004 Tillverkning av köksinredningar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Gatuadress
Väderögatan 2
Postnummer & ort
21124 MALMÖ
Registrerat namn
Marmarin Sten & Kakel ABReg 2021-05-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
609 tkr
▼ 15,9 %
Årets resultat
-206 tkr
▲ 30,3 %
Tillgångar
658 tkr
▼ 24,5 %
Eget kapital
25 tkr
▼ 2,0 %
Soliditet
3,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
172 tkr
▲ 70,8 %
Totala skulder
633 tkr
▼ 25,2 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 609 453 724 584 469 858
Övriga externa kostnader 360 931 356 925 528 446
Personalkostnader 0 101 390 0
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat −205 808 −293 306 −606 850
Resultat e. fin. poster −205 506 −294 958 −607 526
Resultat före skatt −205 506 −294 958 −607 526
Årets resultat −205 506 −294 958 −607 526
Balansräkning
Anläggningstillgångar 341 859 558 198 768 785
Omsättningstillgångar 316 604 314 487 268 617
Kassa & bank 171 708 100 510 2 571
Summa tillgångar 658 463 872 685 1 037 402
Eget kapital 25 011 25 516 25 474
Långfristiga skulder 611 909 751 019 1 050 696
Kortfristiga skulder 21 543 96 150 −38 768
Soliditet (%) 3,8 % 2,9 % 2,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 15,9 % jämfört med 2023, till 609 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 206 tkr, en nettomarginal på −33,7 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 3,8 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål (SNI 23701). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−33,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−33,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,9 %
2023 till 2024

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Marmarin Sten & Kakel AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-23

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-04-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-04-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →