Aktivt företag

Marpil Holding AB

AB Org.nr 5591804991
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
19 november 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Bransch (SNI)
SNI 81210 Lokalvård
Bransch (SNI)
SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Landskronavägen 773
Postnummer & ort
25730 RYDEBÄCK
Registrerat namn
Marpil Holding ABReg 2018-11-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2023
Omsättning
11,8 mkr
▲ 0,1 %
Årets resultat
-296 tkr
▼ 303,4 %
Tillgångar
1,7 mkr
▲ 10,6 %
Eget kapital
88 tkr
▼ 77,1 %
Soliditet
5,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
174 tkr
▼ 56,8 %
Totala skulder
1,6 mkr
▲ 63,7 %
Nyckeltal 20232022202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 11 843 310 11 831 143 4 052 046 1 290 997 999 998
Övriga externa kostnader 2 111 815 1 614 781 634 148 17 647 19 058
Personalkostnader 4 940 559 3 518 757 2 054 723 1 308 618 937 617
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −438 220 305 621 320 529 −27 656 43 323
Resultat e. fin. poster −469 900 291 696 313 223 −31 102 43 323
Resultat före skatt −296 485 195 801 235 703 −31 102 43 323
Årets resultat −296 485 145 754 185 936 −31 362 34 053
Balansräkning
Anläggningstillgångar 89 472 119 296 - - -
Omsättningstillgångar 1 629 423 1 434 893 1 100 477 223 744 291 941
Kassa & bank 174 351 403 511 72 609 16 525 91 941
Summa tillgångar 1 718 895 1 554 189 1 100 477 223 744 291 941
Eget kapital 87 896 384 381 238 627 52 691 84 053
Långfristiga skulder 2 991 1 382 4 259 - -
Kortfristiga skulder 1 628 008 995 011 780 071 171 053 207 888
Soliditet (%) 5,1 % 33,6 % 27,0 % 24,0 % 29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2023
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1000 tkr (2019) till 11,8 mkr (2023).
  • Årets resultat blev en förlust på 296 tkr, en nettomarginal på −2,5 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 5,1 % vid årets slut, ned från 24,0 % (2020).
Rörelsemarginal
−3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,1 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+85,5 % per år
2019 till 2023
Balanslikviditet
1,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
9 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Marpil Holding AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-04-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-05-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-04-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-05-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2022-04-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2021-04-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-10-31)
Registrerad: 2020-05-18 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Rydebäck

Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.

Alla företag i Rydebäck →