Aktivt företag
Marsfjällen Express AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva verksamhet avseende person- och gods- befordran med såväl buss som personbil samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 maj 1980
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49320 Icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Palme Lydersgatan 11
- C/o
- C/o Robin Johansson
- Postnummer & ort
- 27150 YSTAD
- Registrerat namn
- Marsfjällen Express ABReg 2008-07-18
- Registrerat namn
- Fjällexpressen Södra LapplandReg 2010-01-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,3 mkr
▲ 173,7 %Årets resultat
273 tkr
▲ 2626,0 %Tillgångar
7,9 mkr
▲ 7,0 %Eget kapital
6,8 mkr
▲ 1,8 %Soliditet
93,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,8 mkr
▲ 63,0 %Totala skulder
409 tkr
▲ 271,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 287 112 | 470 187 | 148 590 | 4 951 000 | 5 026 000 |
| Övriga externa kostnader | 194 284 | 156 987 | 295 009 | - | - |
| Personalkostnader | 469 263 | 86 445 | 40 170 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 169 731 | −126 695 | 902 427 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 398 213 | −68 476 | 932 244 | 3 972 000 | 1 217 000 |
| Resultat före skatt | 303 211 | 10 524 | 932 244 | - | - |
| Årets resultat | 272 575 | 9 999 | 744 000 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 903 725 | 5 339 998 | 5 141 342 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 961 763 | 2 008 971 | 2 465 738 | - | - |
| Kassa & bank | 2 809 600 | 1 723 907 | 2 365 467 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 865 488 | 7 348 969 | 7 607 080 | - | - |
| Eget kapital | 6 847 729 | 6 725 154 | 6 965 155 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 408 957 | 110 015 | 49 125 | - | - |
| Soliditet (%) | 93,2 % | 97,1 % | 97,7 % | 80,7 % | 85,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 149 tkr (2022) till 1,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 273 tkr, en nettomarginal på 21,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 93,2 % vid årets slut, upp från 80,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+173,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−28,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
644 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB
- A & A Trotters ABAB
- A Andebark AktiebolagAB