Aktivt företag
Marshe AB
Översikt
Företaget skall bedriva verksamhet inom energi och fastighetstjänster. Företaget skall bedriva verksamhet inom fastighetsförmedling.
- Registrerat
- 26 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gunviken 3
- Postnummer & ort
- 43658 HOVÅS
- Registrerat namn
- Marshe ABReg 2016-09-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
630 tkr
▲ 92,3 %Årets resultat
37 tkr
▼ 32,3 %Tillgångar
167 tkr
▼ 20,2 %Eget kapital
87 tkr
▼ 31,7 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
147 tkr
▲ 16,3 %Totala skulder
80 tkr
▼ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 629 567 | 327 318 | 432 814 | 666 000 | 154 000 |
| Övriga externa kostnader | 423 146 | 222 975 | 277 645 | - | - |
| Personalkostnader | 158 010 | 45 954 | 115 735 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 48 411 | 70 949 | 39 934 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 47 945 | 69 691 | 33 277 | −46 000 | −15 000 |
| Resultat före skatt | 47 945 | 69 691 | 33 277 | - | - |
| Årets resultat | 36 593 | 54 031 | 23 175 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 24 547 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 167 305 | 209 548 | 108 866 | - | - |
| Kassa & bank | 146 768 | 126 220 | 103 896 | - | - |
| Summa tillgångar | 167 305 | 209 548 | 133 413 | - | - |
| Eget kapital | 87 191 | 127 598 | 73 567 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 114 | 81 950 | 59 846 | - | - |
| Soliditet (%) | 52,0 % | 61,0 % | 55,0 % | 55,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 92,3 % jämfört med 2024, till 630 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 37 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+92,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+42,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
630 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB