Aktivt företag
Mårtenssons Lots AB
Översikt
Bolaget ska bedriva hund, katt och smådjurspensionat samt utföra uppdrag för myndigheter såsom utföra transporter och omhändertagande av sällskapsdjur och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Köphult 1181
- Postnummer & ort
- 28591 MARKARYD
- Registrerat namn
- Mårtenssons Lots ABReg 2021-09-30
- Registrerat namn
- Djurcenter MarkarydReg 2021-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
331 tkr
▲ 2,6 %Årets resultat
-94 tkr
▼ 8,4 %Tillgångar
63 tkr
▼ 56,3 %Eget kapital
4 tkr
▼ 96,2 %Soliditet
5,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
47 tkr
▲ 416,2 %Totala skulder
59 tkr
▲ 29,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 330 978 | 322 521 | 969 896 | 1 496 000 | 1 496 000 |
| Övriga externa kostnader | 263 742 | 307 023 | 541 989 | - | - |
| Personalkostnader | 92 667 | 53 531 | 169 131 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −52 629 | −84 335 | 35 073 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −59 836 | −87 135 | 29 647 | 131 000 | 131 000 |
| Resultat före skatt | −59 836 | −87 135 | 29 647 | - | - |
| Årets resultat | −94 458 | −87 135 | 29 647 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 27 136 | 33 920 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 62 999 | 116 879 | 218 649 | - | - |
| Kassa & bank | 46 819 | 9 070 | 10 906 | - | - |
| Summa tillgångar | 62 999 | 144 015 | 252 569 | - | - |
| Eget kapital | 3 690 | 98 148 | 185 283 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 34 974 | 61 528 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 59 309 | 10 893 | 5 758 | - | - |
| Soliditet (%) | 5,9 % | 68,0 % | 73,0 % | 52,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,6 % jämfört med 2024, till 331 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 94 tkr, en nettomarginal på −28,5 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 5,9 % vid årets slut, ned från 52,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−15,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−28,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−41,6 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
331 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Markaryd
Andra registrerade bolag med säte i Markaryd.
- 3C Affärsutveckling ABAB
- 3K Bygg Fastighets ABAB
- 3K Bygg i Markaryd ABAB
- 3K-Bostäder ABAB
- 7073 invest ABAB
- A L Elektriska ABAB
- A.K. Korg Import HandelsbolagHB
- Å.K.-Budet i Markaryd AktiebolagAB