Aktivt företag
Martinsson Måleri i Tumba AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sandstuguvägen 51
- Postnummer & ort
- 14760 UTTRAN
- Registrerat namn
- Martinsson Måleri i Tumba ABReg 2022-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
849 tkr
▲ 54,1 %Årets resultat
178 kr
▼ 98,8 %Tillgångar
229 tkr
▲ 4,4 %Eget kapital
102 tkr
▲ 0,2 %Soliditet
52,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
143 tkr
▲ 18,5 %Totala skulder
104 tkr
▲ 22,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 849 267 | 551 265 | 621 630 | 349 246 |
| Övriga externa kostnader | 105 241 | 124 783 | 137 884 | - |
| Personalkostnader | 299 670 | 358 501 | 476 902 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 372 | 25 568 | 3 106 | - |
| Resultat e. fin. poster | −8 717 | 26 127 | 3 304 | 100 877 |
| Resultat före skatt | 783 | 19 127 | 3 304 | - |
| Årets resultat | 178 | 14 766 | 2 248 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 229 163 | 219 490 | 177 389 | - |
| Kassa & bank | 142 618 | 120 376 | 90 727 | - |
| Summa tillgångar | 229 163 | 219 490 | 177 389 | - |
| Eget kapital | 102 365 | 102 186 | 87 420 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 104 298 | 85 304 | 64 969 | - |
| Soliditet (%) | 52,5 % | 58,1 % | 60,5 % | 65,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 54,1 % jämfört med 2024, till 849 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 178 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 52,5 % vid årets slut, ned från 65,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+54,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
849 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB