Aktivt företag
Marvic Fitness AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva träningsanläggning för funktionell träning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lötängsgatan 2
- Postnummer & ort
- 80301 GÄVLE
- Registrerat namn
- Marvic Fitness ABReg 2015-10-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 16,8 %Årets resultat
-8 tkr
▼ 315,2 %Tillgångar
949 tkr
▲ 9,1 %Eget kapital
565 tkr
▼ 7,9 %Soliditet
59,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
533 tkr
▲ 41,8 %Totala skulder
384 tkr
▲ 49,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 259 147 | 3 645 842 | 3 599 678 | 2 920 530 | 2 397 599 |
| Övriga externa kostnader | 1 273 535 | 1 146 345 | 1 144 512 | 1 010 360 | 1 005 779 |
| Personalkostnader | 2 289 796 | 1 948 638 | 1 955 549 | 1 520 030 | 1 135 748 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 915 | 7 205 | 193 057 | 186 449 | 118 858 |
| Resultat e. fin. poster | −7 772 | 7 622 | 192 836 | 185 263 | 117 336 |
| Resultat före skatt | −7 772 | 7 622 | 192 836 | 235 368 | 117 336 |
| Årets resultat | −8 495 | 3 947 | 149 927 | 186 182 | 90 749 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 126 390 | 100 352 | 147 271 | 87 874 | 115 997 |
| Omsättningstillgångar | 822 354 | 769 517 | 738 962 | 808 169 | 863 158 |
| Kassa & bank | 532 553 | 375 514 | 436 304 | 574 853 | 658 603 |
| Summa tillgångar | 948 744 | 869 869 | 886 233 | 896 043 | 979 155 |
| Eget kapital | 565 114 | 613 609 | 609 662 | 659 735 | 623 553 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 383 630 | 256 260 | 276 571 | 236 308 | 305 497 |
| Soliditet (%) | 59,6 % | 70,5 % | 68,8 % | 73,6 % | 67,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,4 mkr (2021) till 4,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 8 tkr, en nettomarginal på −0,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 59,6 % vid årets slut, ned från 73,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-08-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-02-28)
Registrerad: 2020-09-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB