Avregistrerat
Marvolia AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning av kläder, företagsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 1988
- Avregistrerat
- 31 juli 2025
- Avregistreringsorsak
- Fusion
- Registreringsland
- Sverige
- Postnummer & ort
- 17142 SOLNA
- Registrerat namn
- Marvolia ABReg 2006-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
0 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
-20 tkr
▲ 80,2 %Tillgångar
119 tkr
▼ 1,7 %Eget kapital
78 tkr
▼ 20,6 %Soliditet
65,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
18 tkr
▼ 6,8 %Totala skulder
41 tkr
▲ 80,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 23 800 | 304 759 | 535 920 | 756 447 |
| Övriga externa kostnader | 16 942 | 77 789 | 177 372 | 230 493 | 248 744 |
| Personalkostnader | 0 | 22 010 | 131 674 | 322 850 | 371 952 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −19 942 | −102 099 | 39 520 | −18 284 | 95 994 |
| Resultat e. fin. poster | −20 189 | −102 097 | 38 750 | −19 411 | 64 022 |
| Resultat före skatt | −20 189 | −102 097 | 59 750 | 14 589 | 43 022 |
| Årets resultat | −20 189 | −102 095 | 44 758 | 6 008 | 28 922 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Omsättningstillgångar | 118 529 | 120 556 | 248 257 | 279 771 | 479 253 |
| Kassa & bank | 17 786 | 19 086 | 25 715 | 101 135 | 269 195 |
| Summa tillgångar | 118 529 | 120 556 | 278 257 | 309 771 | 509 253 |
| Eget kapital | 77 877 | 98 066 | 200 162 | 155 403 | 199 395 |
| Långfristiga skulder | 32 189 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 463 | 22 490 | 78 095 | 133 368 | 254 858 |
| Soliditet (%) | 65,7 % | 81,3 % | 71,9 % | 56,0 % | 48,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2023.
- Årets resultat blev en förlust på 20 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,7 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2020).
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 164 Capital ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB