Aktivt företag
Masia Elektriska AB
Översikt
Bolaget skall bedriva elektriska installationer samt försäljning av elmaterial, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44556 SURTE
- Registrerat namn
- Masia Elektriska ABReg 2022-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,7 mkr
▲ 13,5 %Årets resultat
238 tkr
▲ 39,6 %Tillgångar
875 tkr
▲ 25,8 %Eget kapital
434 tkr
▲ 121,8 %Soliditet
49,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
193 tkr
▼ 22,6 %Totala skulder
441 tkr
▼ 11,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 722 797 | 3 279 878 | 2 423 709 | 785 832 |
| Övriga externa kostnader | 406 638 | 432 623 | 407 169 | 116 775 |
| Personalkostnader | 1 570 875 | 1 362 794 | 603 465 | 147 680 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 308 678 | 217 150 | 808 595 | 113 342 |
| Resultat e. fin. poster | 303 867 | 215 124 | 816 735 | 113 343 |
| Resultat före skatt | 303 867 | 215 124 | 845 070 | 85 008 |
| Årets resultat | 238 068 | 170 518 | 669 620 | 67 498 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 875 003 | 695 471 | 1 049 552 | 213 702 |
| Kassa & bank | 193 220 | 249 746 | 551 975 | 64 476 |
| Summa tillgångar | 875 003 | 695 471 | 1 049 552 | 213 702 |
| Eget kapital | 433 586 | 195 518 | 762 118 | 92 498 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 441 417 | 499 953 | 287 434 | 92 869 |
| Soliditet (%) | 49,6 % | 28,1 % | 72,6 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2023) till 3,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 238 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 49,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+23,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
54,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Surte
Andra registrerade bolag med säte i Surte.
- A Sporre konsult och förvaltnings ABAB
- AGT Bil ABAB
- Aktiebolaget Two Ties Brewing CompanyAB
- Al Zaem ABAB
- Alba Mark ABAB
- Alba Trucks ABAB
- Ale Betongborrning ABAB
- Ale Fastighetsförvaltning ABAB