Aktivt företag
Maskinförsäljning Europa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är partihandel med fordon, gruv-, bygg och anläggningsmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 mars 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 46712 Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slottsmöllan 10E
- C/o
- c/o Maskinförsäljning Europa AB
- Postnummer & ort
- 30231 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Maskinförsäljning Europa ABReg 2023-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
126,8 mkr
▲ 30,3 %Årets resultat
2,7 mkr
▲ 152,1 %Tillgångar
6,6 mkr
▲ 68,3 %Eget kapital
4,3 mkr
▲ 113,5 %Soliditet
64,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
911 tkr
▲ 0,2 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 21,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 126 777 399 | 97 266 000 | 54 521 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 894 587 | 4 571 000 | 4 129 000 |
| Personalkostnader | 6 821 734 | 4 297 000 | 1 026 000 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 387 884 | 1 324 000 | 632 000 |
| Resultat e. fin. poster | 3 393 942 | 1 345 000 | 604 000 |
| Resultat före skatt | 3 393 942 | 1 345 000 | 604 000 |
| Årets resultat | 2 685 397 | 1 065 000 | 477 000 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 3 170 783 | 63 000 | 79 000 |
| Omsättningstillgångar | 3 429 773 | 3 859 000 | 5 552 000 |
| Kassa & bank | 911 058 | 909 000 | 3 237 000 |
| Summa tillgångar | 6 600 557 | 3 922 000 | 5 631 000 |
| Eget kapital | 4 252 247 | 1 992 000 | 927 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 348 310 | 1 930 000 | 4 703 000 |
| Soliditet (%) | 64,4 % | 50,8 % | 16,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 30,3 % jämfört med 2024, till 126,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,4 % vid årets slut, upp från 16,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 46630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
63,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
15,8 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB