Aktivt företag
Mästersmedjan AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, bedriva digital forskning och utveckling, bedriva idrotts och hälsofrämjande aktiviteter, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Bransch (SNI)
- SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 4012
- Postnummer & ort
- 61104 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Mästersmedjan ABReg 2025-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 100,0 %Årets resultat
7,7 mkr
▲ 264,2 %Tillgångar
67,3 mkr
▲ 13,3 %Eget kapital
65,5 mkr
▲ 13,4 %Soliditet
97,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 415,1 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 11,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 260 001 | 630 000 | 1 567 502 | 1 845 006 | 1 890 003 |
| Övriga externa kostnader | 1 203 358 | 1 295 948 | 0 | - | - |
| Personalkostnader | 3 648 | 788 520 | 894 961 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 743 433 | −9 700 378 | −4 576 882 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 718 908 | −4 701 377 | −4 442 142 | 62 648 | 4 885 704 |
| Resultat före skatt | 7 718 908 | −4 701 377 | −4 442 142 | - | - |
| Årets resultat | 7 718 908 | −4 701 377 | −4 442 142 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 63 259 949 | 57 678 447 | 62 178 447 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 043 857 | 1 708 636 | 1 224 992 | - | - |
| Kassa & bank | 2 231 664 | 433 283 | 601 605 | - | - |
| Summa tillgångar | 67 303 806 | 59 387 083 | 63 403 439 | - | - |
| Eget kapital | 65 476 714 | 57 747 806 | 62 344 183 | - | - |
| Långfristiga skulder | 720 231 | 898 375 | 1 059 136 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 106 861 | 740 902 | 120 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,0 % | 97,0 % | 98,0 % | 99,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 100,0 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7,7 mkr, en nettomarginal på 612,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−852,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
612,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+100,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−9,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
11,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB