Registrerat, ej verksamt
Matbutiken i Tensta AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget skall bedriva livsmedelsbutik samt äga och förvalta lös och fast egendom samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47111 Varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Tenstagången 25
- Postnummer & ort
- 16364 SPÅNGA
- Registrerat namn
- Matbutiken i Tensta ABReg 2020-07-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
28,4 mkr
▼ 3,4 %Årets resultat
-573 tkr
▼ 458,7 %Tillgångar
4,6 mkr
▼ 24,2 %Eget kapital
20 tkr
▼ 97,3 %Soliditet
0,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
437 tkr
▼ 37,7 %Totala skulder
4,6 mkr
▼ 14,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 28 433 086 | 29 439 065 | 31 524 956 | 33 765 460 |
| Övriga externa kostnader | 3 585 703 | 3 575 398 | - | 2 551 560 |
| Personalkostnader | 3 321 179 | 3 337 209 | - | 5 654 035 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −562 986 | 176 295 | - | −937 843 |
| Resultat e. fin. poster | −572 704 | 171 804 | 533 594 | −960 241 |
| Resultat före skatt | −572 704 | 171 804 | - | −960 241 |
| Årets resultat | −572 704 | 159 666 | - | −960 241 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 729 134 | 1 218 795 | - | 1 061 502 |
| Omsättningstillgångar | 3 911 573 | 4 899 703 | - | 3 932 117 |
| Kassa & bank | 436 919 | 701 670 | - | 567 154 |
| Summa tillgångar | 4 640 707 | 6 118 498 | - | 4 993 619 |
| Eget kapital | 20 313 | 743 017 | - | 49 759 |
| Långfristiga skulder | 22 000 | 150 000 | - | 470 000 |
| Kortfristiga skulder | 4 598 394 | 5 225 482 | - | 4 473 860 |
| Soliditet (%) | 0,0 % | 12,0 % | 11,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 31,5 mkr (2022) till 28,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 573 tkr, en nettomarginal på −2,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 0,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,85).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, varuhus- och stormarknadshandel, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,0 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,2 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0709 Konsult ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 3 Brothers ABAB
- 3 tretton Transport ABAB
- 3-Corners ABAB
- 313 Bygg ABAB
- 3G medica ABAB