Aktivt företag
Matbutiken i Ulricehamn AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandgatan 6
- Postnummer & ort
- 52331 ULRICEHAMN
- Registrerat namn
- Matbutiken i Ulricehamn ABReg 2018-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
170,4 mkr
▲ 3,4 %Årets resultat
4,5 mkr
▲ 50,5 %Tillgångar
22,0 mkr
▲ 29,9 %Eget kapital
10,6 mkr
▲ 50,3 %Soliditet
48,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
43
Medelantal
Totala skulder
11,4 mkr
▲ 15,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 170 442 404 | 164 835 661 | 156 845 440 | 143 049 641 |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 807 742 | 3 802 835 | 3 909 991 | 2 507 056 |
| Resultat e. fin. poster | 5 836 244 | 3 828 875 | 3 866 300 | 2 396 431 |
| Resultat före skatt | 5 763 244 | 3 828 875 | 3 866 300 | 2 396 431 |
| Årets resultat | 4 549 823 | 3 023 514 | 3 048 052 | 1 891 802 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 899 633 | 3 534 366 | 4 299 694 | 5 692 214 |
| Omsättningstillgångar | 19 070 508 | 13 381 096 | 11 395 735 | 8 574 540 |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 21 970 141 | 16 915 462 | 15 695 429 | 14 266 754 |
| Eget kapital | 10 613 190 | 7 063 367 | 5 039 853 | 1 991 801 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 550 000 |
| Kortfristiga skulder | 11 356 951 | 9 852 095 | 10 655 576 | 11 724 953 |
| Soliditet (%) | 48,0 % | 42,0 % | 32,0 % | 14,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 143,0 mkr (2022) till 170,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4,5 mkr, en nettomarginal på 2,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 48,0 % vid årets slut, upp från 14,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
42,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,0 mkr
43 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ulricehamn
Andra registrerade bolag med säte i Ulricehamn.
- 610 D.LUX ABAB
- 9ian Holding ABAB
- A&E Helander ABAB
- AB Aktiv Trafikutbildning i VästAB
- AB Bröderna StrålinAB
- AB Client Development i VegbyAB
- AB EmmemAB
- AB Hökerum Södra Änggården kv 11AB