Aktivt företag
Matched Target AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Företaget bedriver reklambyrå, annonseringsverksamhet samt tillhandahåller en plattform där annonsörer kan marknadsföra sina produkter, tjänster, innehåll och webbplatser.
- Registrerat
- 15 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Bransch (SNI)
- SNI 73120 Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stridsvagnsvägen 14
- Postnummer & ort
- 29139 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- Matched Target ABReg 2017-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
13,4 mkr
▼ 8,2 %Årets resultat
115 tkr
▼ 89,8 %Tillgångar
165 tkr
▼ 86,3 %Eget kapital
165 tkr
▼ 84,6 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
165 tkr
▼ 85,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 384 606 | 14 585 423 | 0 | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 695 | 6 244 | 0 | - | 0 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 115 438 | 1 135 432 | −12 680 | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 115 438 | 1 136 059 | −12 680 | −116 | 0 |
| Resultat före skatt | 115 438 | 1 136 059 | −12 680 | −116 | 0 |
| Årets resultat | 115 438 | 1 136 059 | −12 680 | −116 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 50 719 | 50 719 | 63 399 | 63 399 |
| Omsättningstillgångar | 165 438 | 1 160 823 | 57 | −15 766 | 8 869 |
| Kassa & bank | 165 438 | 1 135 432 | 0 | −17 823 | 1 801 |
| Summa tillgångar | 165 438 | 1 211 542 | 50 776 | 47 633 | 72 268 |
| Eget kapital | 165 438 | 1 075 185 | −60 874 | −48 194 | −48 078 |
| Långfristiga skulder | - | 128 880 | 128 880 | 113 057 | 113 057 |
| Kortfristiga skulder | - | 7 477 | −17 230 | −17 230 | 7 289 |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 89,0 % | -120,0 % | -101,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 8,2 % jämfört med 2023, till 13,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 115 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,2 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
69,8 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2printit ABAB
- 2xww Holding ABAB
- 365 group ABAB