Aktivt företag

Mathilda Tingshagen AB

AB Org.nr 5591841241
← Tillbaka

Översikt

Skönhets verksamhet

Registrerat
7 december 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Mailbox 140
C/o
C/o Mathilda Tingshagen AB 5591841241
Postnummer & ort
11173 STOCKHOLM
Registrerat namn
Mathilda Tingshagen ABReg 2018-12-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,4 mkr
▼ 36,1 %
Årets resultat
939 tkr
▼ 51,1 %
Tillgångar
2,9 mkr
▼ 11,4 %
Eget kapital
2,0 mkr
▲ 1,2 %
Soliditet
69,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▼ 16,4 %
Totala skulder
866 tkr
▼ 31,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 411 681 5 339 203 1 618 591 1 040 729 1 136 392
Övriga externa kostnader 542 584 296 442 331 224 276 289 436 485
Personalkostnader 1 624 648 2 429 890 750 773 629 287 565 942
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 184 329 2 416 206 460 857 68 566 50 774
Resultat e. fin. poster 1 183 865 2 422 668 468 134 68 982 50 771
Resultat före skatt 1 183 865 2 422 668 468 134 68 982 50 771
Årets resultat 938 802 1 919 790 371 770 53 271 37 851
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 2 860 347 3 228 348 864 611 576 398 518 261
Kassa & bank 2 020 206 2 416 620 618 037 512 056 425 626
Summa tillgångar 2 860 347 3 228 348 864 611 576 398 518 261
Eget kapital 1 994 502 1 970 700 451 910 205 140 151 869
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 865 845 1 257 649 412 701 371 258 366 392
Soliditet (%) 69,7 % 61,0 % 52,0 % 36,0 % 29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 36,1 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 939 tkr, en nettomarginal på 27,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 69,7 % vid årets slut, upp från 36,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
34,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Mathilda Tingshagen AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →