Aktivt företag
Mats Göran Lindkvist Bygg AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet, äga och förvalta värdepapper samt fast egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Villagatan 13
- Postnummer & ort
- 28537 MARKARYD
- Registrerat namn
- Mats Göran Lindkvist Bygg ABReg 2013-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 46,8 %Årets resultat
292 tkr
▲ 155,3 %Tillgångar
691 tkr
▲ 40,0 %Eget kapital
369 tkr
▲ 33,4 %Soliditet
67,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
374 tkr
▲ 32,7 %Totala skulder
199 tkr
▼ 7,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 763 000 | 1 201 159 | 1 463 000 | 1 676 000 |
| Övriga externa kostnader | 119 254 | 130 641 | - | - |
| Personalkostnader | 305 755 | 673 681 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 488 973 | 103 883 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 488 864 | 106 249 | 11 000 | −5 000 |
| Resultat före skatt | 368 434 | 144 341 | - | - |
| Årets resultat | 292 416 | 114 535 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 570 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 690 509 | 491 689 | - | - |
| Kassa & bank | 373 622 | 281 599 | - | - |
| Summa tillgångar | 690 509 | 493 259 | - | - |
| Eget kapital | 369 366 | 276 951 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 199 143 | 214 738 | - | - |
| Soliditet (%) | 67,5 % | 56,0 % | 55,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 46,8 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 292 tkr, en nettomarginal på 16,6 %.
- Soliditeten var 67,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
79,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Markaryd
Andra registrerade bolag med säte i Markaryd.
- 3C Affärsutveckling ABAB
- 3K Bygg Fastighets ABAB
- 3K Bygg i Markaryd ABAB
- 3K-Bostäder ABAB
- 7073 invest ABAB
- A L Elektriska ABAB
- A.K. Korg Import HandelsbolagHB
- Å.K.-Budet i Markaryd AktiebolagAB