Aktivt företag
Mats Hallberg Golfbolag AB
Översikt
Bolaget ska bedriva undervisning, tävlingsspel, medietjänster, eventverksamhet inom golfsporten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61163 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Mats Hallberg Golfbolag ABReg 2017-01-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
995 tkr
▲ 1,2 %Årets resultat
95 tkr
▼ 7,6 %Tillgångar
560 tkr
▼ 9,9 %Eget kapital
311 tkr
▼ 1,6 %Soliditet
55,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
509 tkr
▼ 18,0 %Totala skulder
249 tkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 995 000 | 983 000 | 1 100 000 | 886 000 |
| Övriga externa kostnader | 156 479 | 153 764 | - | - |
| Personalkostnader | 717 580 | 703 480 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 120 941 | 128 256 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 120 883 | 129 983 | 252 000 | 34 000 |
| Resultat före skatt | 120 883 | 129 983 | - | - |
| Årets resultat | 94 901 | 102 664 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 560 420 | 622 251 | - | - |
| Kassa & bank | 508 956 | 620 351 | - | - |
| Summa tillgångar | 560 420 | 622 251 | - | - |
| Eget kapital | 311 113 | 316 212 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 249 307 | 306 039 | - | - |
| Soliditet (%) | 55,5 % | 50,8 % | 53,7 % | 45,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,2 % jämfört med 2023, till 995 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 95 tkr, en nettomarginal på 9,5 %.
- Soliditeten var 55,5 % vid årets slut, upp från 45,9 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
995 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB