Aktivt företag
Mats Holmgren Fastighetsbyrå AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fastighetsmäkleri, café- och restaurangverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Byle Allé 31
- C/o
- Mats Holmgren
- Postnummer & ort
- 18773 TÄBY
- Registrerat namn
- Mats Holmgren Fastighetsbyrå ABReg 2014-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
524 tkr
▼ 36,0 %Årets resultat
86 tkr
▲ 260,2 %Tillgångar
860 tkr
▼ 24,1 %Eget kapital
138 tkr
▲ 165,1 %Soliditet
16,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
722 tkr
▼ 33,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 523 561 | 818 588 | 677 141 | 2 114 062 | 1 778 267 |
| Övriga externa kostnader | 161 093 | 324 313 | - | - | 844 176 |
| Personalkostnader | 102 473 | 459 254 | - | - | 1 477 758 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 145 738 | −5 155 | - | - | 71 485 |
| Resultat e. fin. poster | 86 012 | −53 706 | −361 250 | −639 | −85 921 |
| Resultat före skatt | 86 012 | −53 706 | - | - | −85 921 |
| Årets resultat | 86 012 | −53 706 | - | - | −85 921 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 221 946 |
| Omsättningstillgångar | 860 300 | 1 133 763 | - | - | 1 115 437 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | 277 |
| Summa tillgångar | 860 300 | 1 133 763 | - | - | 1 337 383 |
| Eget kapital | 138 109 | 52 097 | - | - | 107 692 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 722 191 | 1 081 666 | - | - | 1 229 691 |
| Soliditet (%) | 16,1 % | 4,6 % | 5,0 % | 8,0 % | 8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 36,0 % jämfört med 2023, till 524 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 86 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 16,1 % vid årets slut, upp från 8,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−26,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
62,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
524 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 002 Node ABAB
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Asian Takeaway HandelsbolagHB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 100% Present Value ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB