Aktivt företag
Mats Persson Konsult AB
Översikt
Konsultverksamhet inom projektledning och interima chefsbefattningar, med inriktning på tillverkning- och logistik branschen.
- Registrerat
- 21 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjuhäradsgatan 1
- Postnummer & ort
- 44151 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Mats Persson Konsult ABReg 2018-11-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 15,5 %Årets resultat
441 tkr
▼ 36,7 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 5,3 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 12,4 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 30,5 %Totala skulder
368 tkr
▼ 9,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 024 965 | 2 395 912 | 2 153 311 | 2 178 692 | 2 269 498 |
| Övriga externa kostnader | 416 687 | 388 053 | 327 303 | - | - |
| Personalkostnader | 1 159 147 | 1 141 512 | 1 243 281 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 449 131 | 866 347 | 582 727 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 568 323 | 889 539 | 620 036 | 584 979 | 756 410 |
| Resultat före skatt | 568 323 | 889 539 | 620 036 | - | - |
| Årets resultat | 441 277 | 696 579 | 491 278 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 595 250 | 883 750 | 875 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 454 693 | 1 062 381 | 827 213 | - | - |
| Kassa & bank | 1 062 898 | 814 291 | 228 897 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 049 943 | 1 946 131 | 1 702 213 | - | - |
| Eget kapital | 1 282 156 | 1 140 879 | 844 300 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 367 787 | 405 252 | 457 913 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 74,9 % | 68,3 % | 66,9 % | 65,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 15,5 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 441 tkr, en nettomarginal på 21,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 66,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB