Aktivt företag
Mattias Sund Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget ska bedriva trädgårdsskötsel, vinterunderhåll, renhållning, transporter och anläggningsjobb.
- Registrerat
- 24 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Radiovägen 14B
- Postnummer & ort
- 13548 TYRESÖ
- Registrerat namn
- Mattias Sund Entreprenad ABReg 2020-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
17,0 mkr
▼ 12,0 %Årets resultat
-55 tkr
▼ 104,2 %Tillgångar
6,1 mkr
▼ 27,9 %Eget kapital
1,5 mkr
▼ 47,7 %Soliditet
41,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 54,1 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 16,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 956 652 | 19 262 990 | 20 981 000 | 12 548 548 | 5 284 202 |
| Övriga externa kostnader | 2 093 198 | 2 654 514 | - | 3 812 702 | 359 738 |
| Personalkostnader | 5 492 741 | 4 878 364 | - | 2 669 142 | 131 749 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −273 879 | 1 523 035 | - | 852 856 | 1 125 957 |
| Resultat e. fin. poster | −397 214 | 1 386 565 | 2 031 000 | 800 385 | 1 103 612 |
| Resultat före skatt | −55 186 | 1 653 466 | - | 167 124 | 488 416 |
| Årets resultat | −55 186 | 1 306 525 | - | 90 434 | 383 362 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 543 572 | 2 891 281 | - | 3 697 226 | 1 935 502 |
| Omsättningstillgångar | 3 532 189 | 5 534 317 | - | 2 595 561 | 2 140 305 |
| Kassa & bank | 1 556 585 | 3 392 282 | - | 202 554 | 1 344 477 |
| Summa tillgångar | 6 075 761 | 8 425 598 | - | 6 292 787 | 4 075 807 |
| Eget kapital | 1 483 849 | 2 839 035 | - | 315 796 | 408 362 |
| Långfristiga skulder | 708 300 | 1 238 412 | - | 2 120 986 | 1 611 875 |
| Kortfristiga skulder | 2 599 963 | 2 722 474 | - | 2 607 548 | 1 440 374 |
| Soliditet (%) | 41,2 % | 49,0 % | 35,0 % | 20,8 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 21,0 mkr (2023) till 17,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 55 tkr, en nettomarginal på −0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 41,2 % vid årets slut, upp från 20,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, annan rengöring (SNI 81230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−3,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tyresö
Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.
- .nstruct ABAB
- 1 Pipe Söderort ABAB
- 135 Invest ABAB
- 1A Lindalens Omsorg Stockholm ABAB
- 2 by 2 Mark ABAB
- 2 Lööf AktiebolagAB
- 24Style ABAB
- 2B Artist ABAB