Aktivt företag
MATTRINGEN AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Aktiebolagets bedriva entreprenad verksamhet med tvätt och skötsel av industrimattor samt äga och förvalta fast och lös egendom.
- Registrerat
- 3 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96101 Industri- och institutionstvätt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gärdevägen 11
- Postnummer & ort
- 85650 SUNDSVALL
- Registrerat namn
- MATTRINGEN ABReg 2017-03-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
180 tkr
▲ 3,6 %Årets resultat
76 tkr
▼ 18,4 %Tillgångar
539 tkr
▲ 13,4 %Eget kapital
508 tkr
▲ 17,7 %Soliditet
94,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
499 tkr
▲ 12,0 %Totala skulder
31 tkr
▼ 28,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 180 222 | 173 886 | 239 652 | 157 000 | 30 000 |
| Övriga externa kostnader | 81 886 | 37 138 | 29 576 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 98 336 | 118 748 | 145 276 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 97 197 | 118 086 | 145 003 | 92 000 | 2 000 |
| Resultat före skatt | 97 197 | 118 086 | 145 003 | - | - |
| Årets resultat | 76 326 | 93 560 | 115 078 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 539 487 | 475 658 | 379 418 | - | - |
| Kassa & bank | 499 037 | 445 447 | 347 469 | - | - |
| Summa tillgångar | 539 487 | 475 658 | 379 418 | - | - |
| Eget kapital | 508 031 | 431 705 | 338 146 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 31 456 | 43 953 | 41 272 | - | - |
| Soliditet (%) | 94,0 % | 91,0 % | 89,0 % | 87,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,6 % jämfört med 2024, till 180 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 42,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 94,0 % vid årets slut, upp från 87,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, industri- och institutionstvätt (SNI 96101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
54,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
42,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sundsvall
Andra registrerade bolag med säte i Sundsvall.
- 060 Telecom ABAB
- 118 Bygg ABAB
- 180sol ABAB
- 1983 Holding ABAB
- 1A Euro Resor ABAB
- 2:nd shift ABAB
- 2004 Wecall ABAB
- 2015 Wecall ABAB