Max n Sander Aktiebolag
Översikt
Bolagets verksamhet är konsultverksamhet avseende företags organisation. Bolaget ska främst bedriva konsultation och utbildning inom ekonomi, administration och försäljning. Bolaget ska bedriva försäljning av choklad, godis, konfektyrbitar, marknadsföring och administration. Byggnadssnickeriarbeten. Företaget skall äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64130 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- Max n Sander AktiebolagReg 2023-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 475 241 | 173 319 | 339 300 | 300 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 218 010 | 227 411 | 170 546 | - | - |
| Personalkostnader | 120 098 | 128 973 | 49 934 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 137 851 | −203 263 | 97 820 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 137 890 | −204 304 | 97 335 | 175 000 | −3 000 |
| Resultat före skatt | 137 890 | −146 304 | 72 335 | - | - |
| Årets resultat | 137 200 | −146 304 | 55 324 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 578 036 | 363 401 | 292 412 | - | - |
| Kassa & bank | 211 077 | 128 750 | 168 891 | - | - |
| Summa tillgångar | 578 036 | 363 401 | 292 412 | - | - |
| Eget kapital | 187 983 | 50 783 | 112 087 | - | - |
| Långfristiga skulder | 270 000 | 270 000 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 120 053 | 42 618 | 122 325 | - | - |
| Soliditet (%) | 32,5 % | 14,0 % | 54,1 % | 80,1 % | 97,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 174,2 % jämfört med 2024, till 475 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 137 tkr, en nettomarginal på 28,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,5 % vid årets slut, ned från 80,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-System ABAB
- A-Tec Energi & Klimat ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB