Aktivt företag
Maximilian Bygg och Hantverk AB
Översikt
Företaget ska erbjuda tjänster inom bygg och anläggning.
- Registrerat
- 20 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 46130 Provisionshandel med virke och byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 29151 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- Maximilian Bygg och Hantverk ABReg 2022-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,2 mkr
▲ 11,5 %Årets resultat
119 tkr
▲ 18,4 %Tillgångar
390 tkr
▼ 23,5 %Eget kapital
142 tkr
▼ 6,9 %Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
112 tkr
▼ 58,0 %Totala skulder
248 tkr
▼ 30,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 245 567 | 1 117 237 | 937 786 | 451 264 |
| Övriga externa kostnader | 215 553 | 224 022 | - | - |
| Personalkostnader | 285 033 | 278 878 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 165 764 | 113 233 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 157 262 | 100 872 | −122 640 | 29 216 |
| Resultat före skatt | 157 262 | 100 872 | - | - |
| Årets resultat | 119 439 | 100 872 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 133 319 | 194 507 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 256 771 | 315 663 | - | - |
| Kassa & bank | 112 171 | 266 843 | - | - |
| Summa tillgångar | 390 090 | 510 170 | - | - |
| Eget kapital | 141 706 | 152 268 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 384 | 357 902 | - | - |
| Soliditet (%) | 36,0 % | 30,0 % | 13,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 451 tkr (2023) till 1,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 119 tkr, en nettomarginal på 9,6 %.
- Soliditeten var 36,0 % vid årets slut, upp från 30,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+40,3 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
84,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-09-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 1-2U Sverige ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2F Invest & Konsult ABAB
- 2printit ABAB