Aktivt företag
Maximilians Transporter AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är persontransporter för samhällstjänst, budtransporter, förvaltning av värdepapper, förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 90
- Postnummer & ort
- 24521 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Maximilians Transporter ABReg 2013-12-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
59,8 mkr
▲ 29,7 %Årets resultat
2,5 mkr
▲ 319,9 %Tillgångar
31,7 mkr
▲ 81,1 %Eget kapital
7,7 mkr
▲ 35,7 %Soliditet
35,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
60
Medelantal
Kassa & bank
7,7 mkr
▲ 109,5 %Totala skulder
19,6 mkr
▲ 92,6 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 59 806 723 | 46 120 907 | 41 708 529 | 36 368 211 | 36 146 000 |
| Övriga externa kostnader | 19 354 217 | 13 914 894 | 11 284 626 | 8 729 975 | - |
| Personalkostnader | 29 200 033 | 26 353 136 | 24 796 209 | 21 727 263 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 091 417 | 852 993 | 50 399 | 1 508 720 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 994 194 | 712 511 | −215 940 | 1 289 975 | 822 000 |
| Resultat före skatt | 3 178 264 | 608 578 | 848 717 | 1 326 920 | - |
| Årets resultat | 2 528 720 | 602 207 | 639 189 | 1 033 820 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 384 626 | 9 556 618 | 10 953 893 | 12 437 411 | - |
| Omsättningstillgångar | 16 293 741 | 7 939 911 | 6 170 082 | 6 632 709 | - |
| Kassa & bank | 7 712 956 | 3 681 602 | 2 773 919 | 3 660 149 | - |
| Summa tillgångar | 31 678 367 | 17 496 529 | 17 123 975 | 19 070 120 | - |
| Eget kapital | 7 712 500 | 5 683 779 | 5 081 572 | 4 693 383 | - |
| Långfristiga skulder | 6 962 095 | 2 755 296 | 2 115 991 | 2 666 967 | - |
| Kortfristiga skulder | 12 603 945 | 7 403 557 | 8 376 448 | 9 095 149 | - |
| Soliditet (%) | 35,4 % | 40,0 % | 36,9 % | 35,5 % | 29,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 22,2 mkr (2018) till 59,8 mkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 4,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 35,4 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,7 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+13,4 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
32,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
997 tkr
60 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB