Aktivt företag

May Care AB

AB Org.nr 5593219370
← Tillbaka

Översikt

Ambulerade sjuksköterskor under jourtid inom äldreomsorg i Skåne. Sjuksköterskor är tillgängliga på telefon för rådgivning till kunden under jourtid. Uppdrag avser insatser för legitimerade sjuksköterskor anvisningar gällande hälso och sjukvård.

Registrerat
10 juni 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
24531 STAFFANSTORP
Registrerat namn
May Care ABReg 2021-06-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
274 tkr
▲ 26,8 %
Årets resultat
82 tkr
▲ 131,8 %
Tillgångar
232 tkr
▲ 35,7 %
Eget kapital
158 tkr
▲ 107,0 %
Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
94 tkr
▲ 57,2 %
Totala skulder
74 tkr
▼ 21,6 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 274 471 216 451 933 830 816 444
Övriga externa kostnader 96 963 120 451 99 497 -
Personalkostnader 95 531 352 854 714 230 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 82 679 −254 710 120 727 -
Resultat e. fin. poster 81 501 −256 612 120 882 413 983
Resultat före skatt 81 501 −256 612 120 882 -
Årets resultat 81 501 −256 612 93 272 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - -
Omsättningstillgångar 232 066 171 004 685 714 -
Kassa & bank 93 721 59 602 334 252 -
Summa tillgångar 232 066 171 004 685 714 -
Eget kapital 157 684 76 182 257 794 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 74 382 94 822 427 920 -
Soliditet (%) 68,0 % 45,0 % 38,0 % 62,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 26,8 % jämfört med 2024, till 274 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 82 tkr, en nettomarginal på 29,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−45,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
274 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför May Care AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Staffanstorp

Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.

Alla företag i Staffanstorp →