Aktivt företag
Mayulla Media AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
En contentbyrå som tillhandahåller olika typer av producerat innehåll till olika plattformar. Content marketing, journalistik, översättningar och marknadsföring på nätet.
- Registrerat
- 29 mars 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Engelbrektsgatan 10
- Postnummer & ort
- 21133 MALMÖ
- Registrerat namn
- Mayulla Media ABReg 2018-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,2 mkr
▼ 19,6 %Årets resultat
555 tkr
▼ 33,5 %Tillgångar
2,5 mkr
▼ 14,9 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 27,0 %Soliditet
74,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 18,3 %Totala skulder
448 tkr
▼ 39,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 222 857 | 5 251 999 | 6 195 388 | 3 388 852 | 1 303 924 |
| Övriga externa kostnader | 583 480 | 413 596 | 414 589 | 328 757 | 164 277 |
| Personalkostnader | 2 560 465 | 2 857 505 | 2 509 165 | 1 559 734 | 908 723 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 955 673 | 1 341 046 | 2 025 927 | 1 310 326 | 207 462 |
| Resultat e. fin. poster | 965 725 | 1 403 011 | 2 059 020 | 1 231 500 | 132 542 |
| Resultat före skatt | 715 725 | 1 053 011 | 1 799 020 | 1 091 500 | 132 542 |
| Årets resultat | 555 330 | 834 913 | 1 421 144 | 844 721 | 87 639 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 542 | 80 542 | 44 390 | 23 407 | 100 950 |
| Omsättningstillgångar | 2 434 010 | 2 873 909 | 2 370 938 | 1 462 118 | 282 725 |
| Kassa & bank | 1 685 420 | 2 063 169 | 1 617 543 | 849 986 | 14 794 |
| Summa tillgångar | 2 514 552 | 2 954 451 | 2 415 328 | 1 485 525 | 383 675 |
| Eget kapital | 1 066 789 | 1 461 459 | 1 476 545 | 895 401 | 138 680 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 447 763 | 742 992 | 538 783 | 450 124 | 244 995 |
| Soliditet (%) | 74,0 % | 69,6 % | 74,0 % | 67,8 % | 36,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,2 mkr (2023) till 4,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 555 tkr, en nettomarginal på 13,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 74,0 % vid årets slut, upp från 67,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+34,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-04-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB