Aktivt företag

MBA Bilglas AB

AB Org.nr 5592011893
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.

Registrerat
3 april 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Smedstorpsgatan 27
Postnummer & ort
21228 MALMÖ
Registrerat namn
MBA Bilglas ABReg 2019-04-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
12,3 mkr
▼ 4,7 %
Årets resultat
1,2 mkr
▲ 22,9 %
Tillgångar
6,1 mkr
▲ 26,2 %
Eget kapital
3,4 mkr
▲ 52,0 %
Soliditet
59,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▼ 30,9 %
Totala skulder
2,4 mkr
▲ 4,8 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 12 324 215 12 935 171 9 317 623 6 956 056 331 620
Övriga externa kostnader 2 476 349 2 512 448 1 744 720 1 290 610 -
Personalkostnader 3 445 148 3 866 450 2 637 116 1 714 513 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 562 102 1 277 303 1 013 883 1 214 378 -
Resultat e. fin. poster 1 487 323 1 222 764 990 347 1 218 979 477 122
Resultat före skatt 1 487 323 1 222 764 990 347 1 018 979 -
Årets resultat 1 161 990 945 338 764 602 796 355 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 443 366 918 785 798 427 606 943 -
Omsättningstillgångar 3 692 490 3 944 842 2 938 384 2 526 805 -
Kassa & bank 1 947 313 2 819 269 2 153 356 1 673 227 -
Summa tillgångar 6 135 856 4 863 627 3 736 811 3 133 748 -
Eget kapital 3 394 549 2 232 559 1 587 220 1 122 619 -
Långfristiga skulder 635 691 744 192 591 419 439 187 -
Kortfristiga skulder 1 792 302 1 573 562 1 244 858 1 258 628 -
Soliditet (%) 59,4 % 51,0 % 49,1 % 43,8 % 49,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2023, till 12,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 9,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 59,4 % vid årets slut, upp från 43,8 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+146,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
6 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför MBA Bilglas AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →