Aktivt företag

MC-Consulting AB

AB Org.nr 5590416318
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall syssla med förmedling av konsulter, konsultuppdrag, utveckling av programvara för dessa verksamheter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 december 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
64593 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
MC-Consulting ABReg 2024-11-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,8 mkr
▼ 3,3 %
Årets resultat
300 tkr
▲ 18,0 %
Tillgångar
1,3 mkr
▲ 23,7 %
Eget kapital
629 tkr
▲ 31,4 %
Soliditet
77,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
424 tkr
▼ 20,8 %
Totala skulder
191 tkr
▼ 20,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 829 150 1 892 538 2 754 858 1 969 677 1 787 986
Övriga externa kostnader 362 262 355 273 249 294 - -
Personalkostnader 899 175 1 209 634 1 243 564 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 534 275 324 058 1 255 893 - -
Resultat e. fin. poster 530 006 331 204 1 258 715 593 104 436 477
Resultat före skatt 390 006 331 204 958 715 - -
Årets resultat 300 232 254 457 752 812 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 405 268 163 706 0 - -
Omsättningstillgångar 854 227 854 592 1 712 561 - -
Kassa & bank 424 048 535 282 814 330 - -
Summa tillgångar 1 259 495 1 018 298 1 712 561 - -
Eget kapital 628 872 478 640 824 183 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 190 623 239 658 588 378 - -
Soliditet (%) 77,7 % 70,4 % 62,0 % 64,8 % 63,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,8 mkr (2023) till 1,8 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 300 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 77,7 % vid årets slut, upp från 64,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför MC-Consulting AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-01-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →