Aktivt företag
McKnight Resources AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska, direkt eller indirekt, bedriva mineralprospektering och gruvverksamhet, äga och förvalta lös och fast egendom, bedriva handel med och förvalta finansiella instrument samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 09900 Stödverksamhet avseende annan utvinning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Celsiusgatan 22
- C/o
- c/o Kerstin Cederberg Byström
- Postnummer & ort
- 75231 UPPSALA
- Registrerat namn
- McKnight Resources ABReg 2019-04-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,8 mkr
▲ 31,1 %Årets resultat
-19 tkr
▼ 102,0 %Tillgångar
2,3 mkr
▼ 2,7 %Eget kapital
545 tkr
▼ 66,2 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
1,7 mkr
▲ 144,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 849 829 | 1 411 013 | −2 | 5 600 | 232 800 |
| Övriga externa kostnader | 1 100 719 | 902 806 | 260 925 | 22 281 | 211 818 |
| Personalkostnader | 778 928 | 488 965 | 336 503 | 0 | 48 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 259 | 1 149 436 | −677 027 | −16 681 | −56 488 |
| Resultat e. fin. poster | −19 086 | 1 132 506 | −683 988 | −16 683 | −56 000 |
| Resultat före skatt | −19 086 | 1 033 506 | −683 988 | −16 683 | −56 488 |
| Årets resultat | −19 086 | 972 118 | −683 988 | −16 683 | −56 488 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 995 887 | 1 898 989 | 768 795 | 240 445 | 183 865 |
| Omsättningstillgångar | 348 039 | 510 641 | 87 616 | 62 056 | 94 844 |
| Kassa & bank | - | - | 89 | 180 | 1 468 |
| Summa tillgångar | 2 343 926 | 2 409 630 | 856 411 | 302 501 | 278 709 |
| Eget kapital | 545 322 | 1 614 408 | 642 290 | 276 276 | 238 458 |
| Långfristiga skulder | 68 851 | 112 690 | 189 749 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 630 753 | 583 532 | 24 372 | 26 225 | 40 251 |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 70,0 % | 75,0 % | 91,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 31,1 % jämfört med 2023, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 19 tkr, en nettomarginal på −1,0 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, ned från 91,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,21).
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+67,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−3,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
617 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB