Aktivt företag
MDHeart Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet, undervisning och terapi inom medicin, rehabilitering och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Döbelnsgatan 65
- C/o
- c/o Maria Daniel
- Postnummer & ort
- 11352 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- MDHeart Consulting ABReg 2014-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,4 mkr
▲ 8,5 %Årets resultat
678 tkr
▲ 36,4 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 4,5 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 4,7 %Soliditet
75,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 16,3 %Totala skulder
564 tkr
▲ 4,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 448 927 | 3 177 397 | 3 449 000 | 3 369 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 162 900 | 1 351 932 | - | - |
| Personalkostnader | 1 162 174 | 955 319 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 856 961 | 641 013 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 860 764 | 637 060 | 1 322 000 | 1 482 000 |
| Resultat före skatt | 860 764 | 637 060 | - | - |
| Årets resultat | 678 133 | 497 036 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 158 700 | 370 300 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 163 058 | 1 850 651 | - | - |
| Kassa & bank | 1 441 450 | 1 239 720 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 321 758 | 2 220 951 | - | - |
| Eget kapital | 1 757 804 | 1 679 671 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 563 954 | 541 280 | - | - |
| Soliditet (%) | 75,7 % | 75,6 % | 71,6 % | 53,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,5 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 678 tkr, en nettomarginal på 19,7 %.
- Soliditeten var 75,7 % vid årets slut, upp från 53,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB