Aktivt företag
ME2U Consulting AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom strategiskt hållbarhetsarbete för företag och verksamheter, projektledning, coaching, författarskap och försäljning av böcker samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 17837 EKERÖ
- Registrerat namn
- ME2U Consulting ABReg 2016-07-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
99 tkr
▼ 91,5 %Årets resultat
-586 tkr
▼ 727,2 %Tillgångar
449 tkr
▼ 67,2 %Eget kapital
391 tkr
▼ 60,0 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
363 tkr
▼ 71,1 %Totala skulder
58 tkr
▼ 72,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 98 697 | 1 161 949 | 1 315 413 | 1 267 523 | 985 120 |
| Övriga externa kostnader | 78 783 | 87 197 | 108 835 | - | - |
| Personalkostnader | 801 753 | 954 030 | 875 609 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −781 839 | 68 913 | 330 969 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −769 182 | 104 344 | 350 808 | 326 277 | 115 357 |
| Resultat före skatt | −586 182 | 119 244 | 296 608 | - | - |
| Årets resultat | −586 182 | 93 464 | 234 172 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 448 663 | 1 368 449 | 1 391 718 | - | - |
| Kassa & bank | 363 263 | 1 257 881 | 1 072 042 | - | - |
| Summa tillgångar | 448 663 | 1 368 449 | 1 391 718 | - | - |
| Eget kapital | 390 514 | 976 696 | 883 232 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 58 149 | 208 753 | 310 586 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 82,0 % | 74,8 % | 71,7 % | 66,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,3 mkr (2024) till 99 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 586 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 71,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−91,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−43,7 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−150,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-01-31)
Registrerad: 2020-05-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ekerö
Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.
- 1977 ABAB
- 19sjuttifem Konsult ABAB
- 20nollsju ABAB
- 32 Holding AktiebolagAB
- 360 Projekt Holding ABAB
- 3R K Rask ABAB
- 3T Consulting ABAB
- 4reconciliation ABAB