Aktivt företag
Meat Source Int. AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall importera och bedriva handel med råvaror främst kött och charkprodukter, konsultverksamhet inom kött- och charkbranschen, handel med blötdjur samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ringvägen 125A (lgh 1502)
- C/o
- c/o Johan Magnusson
- Postnummer & ort
- 11661 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Meat Source Int. ABReg 2016-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,9 mkr
▲ 20,2 %Årets resultat
132 tkr
▲ 10,3 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 9,0 %Eget kapital
700 tkr
▲ 23,2 %Soliditet
73,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
882 tkr
▲ 75,9 %Totala skulder
277 tkr
▼ 49,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 866 419 | 9 870 770 | 9 662 757 | 12 986 494 | 15 291 836 |
| Övriga externa kostnader | 115 166 | 124 921 | 140 675 | 206 278 | 162 984 |
| Personalkostnader | 907 904 | 690 980 | 730 511 | 675 420 | 803 878 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 182 904 | 210 052 | 139 011 | 190 930 | 239 303 |
| Resultat e. fin. poster | 182 182 | 209 983 | 138 700 | 190 360 | 238 979 |
| Resultat före skatt | 168 788 | 154 050 | 138 700 | 165 115 | 169 433 |
| Årets resultat | 131 733 | 119 484 | 105 681 | 127 176 | 126 456 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 794 | 18 493 | 18 493 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 224 836 | 1 343 263 | 1 409 903 | 1 437 998 | 1 132 494 |
| Kassa & bank | 881 591 | 501 062 | 573 506 | 953 836 | 863 087 |
| Summa tillgångar | 1 239 630 | 1 361 756 | 1 428 396 | 1 437 998 | 1 132 494 |
| Eget kapital | 700 097 | 568 364 | 648 880 | 543 198 | 604 022 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 277 392 | 544 644 | 586 701 | 701 985 | 360 902 |
| Soliditet (%) | 73,3 % | 56,0 % | 56,0 % | 48,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 9,7 mkr (2023) till 11,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 132 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 73,3 % vid årets slut, upp från 48,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
11,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB