Aktivt företag
Mecq Syd AB
Översikt
Företaget ska i södra Sverige bedriva industriteknisk konsultation, validering, installation, service och underhåll av steriliseringsutrustning och annan medicinteknisk utrustningen, uthyrning av mätteknisk utrustning samt annan därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 31 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33200 Installation av industrimaskiner och -utrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mariefredsvägen 42
- Postnummer & ort
- 64541 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Mecq Syd ABReg 2022-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,7 mkr
▲ 9,6 %Årets resultat
291 tkr
▲ 118,2 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 0,5 %Eget kapital
466 tkr
▲ 166,5 %Soliditet
45,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
80 tkr
▼ 28,8 %Totala skulder
564 tkr
▼ 33,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 716 867 | 4 303 385 | 2 262 000 |
| Övriga externa kostnader | 871 046 | 615 542 | - |
| Personalkostnader | 2 524 929 | 3 324 871 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 368 774 | 168 024 | - |
| Resultat e. fin. poster | 368 921 | 168 394 | 21 000 |
| Resultat före skatt | 368 921 | 168 394 | - |
| Årets resultat | 291 301 | 133 475 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 225 633 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 805 072 | 1 025 367 | - |
| Kassa & bank | 80 282 | 112 731 | - |
| Summa tillgångar | 1 030 705 | 1 025 367 | - |
| Eget kapital | 466 284 | 174 984 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 142 242 | - |
| Kortfristiga skulder | 564 421 | 708 141 | - |
| Soliditet (%) | 45,2 % | 17,1 % | 8,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,6 % jämfört med 2024, till 4,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 291 tkr, en nettomarginal på 6,2 %.
- Soliditeten var 45,2 % vid årets slut, upp från 8,2 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av industrimaskiner och -utrustning (SNI 33200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
62,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB