Registrerat, ej verksamt
MediaByggarna B&F AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva tidningsutgivning och journalistisk verksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Hyvena Berglunda
- Postnummer & ort
- 63505 ESKILSTUNA
- Registrerat namn
- MediaByggarna B&F ABReg 2021-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,7 mkr
▲ 8,5 %Årets resultat
-289 tkr
▼ 441,2 %Tillgångar
436 tkr
▲ 13,2 %Eget kapital
-347 tkr
▼ 497,2 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
32 tkr
▼ 48,5 %Totala skulder
783 tkr
▲ 76,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 689 551 | 4 321 053 | 683 249 | 106 899 | 106 899 |
| Övriga externa kostnader | 3 103 176 | 2 934 224 | 427 926 | 81 720 | 81 720 |
| Personalkostnader | 1 296 944 | 860 900 | 256 866 | 22 373 | 22 373 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −300 681 | 84 940 | −169 643 | 2 806 | 2 806 |
| Resultat e. fin. poster | −303 659 | 84 768 | −169 610 | 2 782 | 2 782 |
| Resultat före skatt | −303 659 | 84 768 | −169 610 | 2 782 | 2 782 |
| Årets resultat | −289 222 | 84 768 | −169 610 | 1 674 | 1 674 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 436 018 | 385 161 | 115 380 | 29 449 | 47 066 |
| Kassa & bank | 32 181 | 62 539 | 64 409 | 19 464 | 19 464 |
| Summa tillgångar | 436 018 | 385 161 | 115 380 | 29 449 | 47 066 |
| Eget kapital | −347 390 | −58 168 | −142 936 | 26 674 | 26 674 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 783 408 | 443 329 | 258 316 | 2 775 | 20 392 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 56,7 % | 56,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 683 tkr (2022) till 4,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 289 tkr, en nettomarginal på −6,2 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−347 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,56).
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av tidskrifter (SNI 58130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+162,0 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Eskilstuna
Andra registrerade bolag med säte i Eskilstuna.
- /dev/solutions ABAB
- 016 Fastighets ABAB
- 016 Glas & Bygg ABAB
- 032 Nordic ABAB
- 100TB Hosting Sverige ABAB
- 127 Procent ABAB
- 24 DTF ABAB
- 2B in Profit ABAB