Aktivt företag
Medicinsk Bildteknik Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och företagsledning samt äga aktier och utöva ägaransvar för dessa inom verksamheter såsom fastighet och medicinteknik.
- Registrerat
- 25 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32501 Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kalkstensvägen 2
- Postnummer & ort
- 22478 LUND
- Registrerat namn
- Medicinsk Bildteknik Sverige ABReg 2020-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,4 mkr
▲ 101,5 %Årets resultat
249 tkr
▲ 120,0 %Tillgångar
7,1 mkr
▲ 2,9 %Eget kapital
495 tkr
▲ 108,4 %Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
369 kr
▼ 8,9 %Totala skulder
6,6 mkr
▼ 47,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 411 343 | 4 670 071 | 4 947 431 | 5 305 281 | 2 247 189 |
| Övriga externa kostnader | 3 694 659 | 3 043 271 | - | - | - |
| Personalkostnader | 2 781 326 | 2 713 172 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 438 623 | −997 378 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 249 255 | −1 243 303 | −1 409 389 | −2 974 051 | −3 780 411 |
| Resultat före skatt | 249 255 | −1 243 303 | - | - | - |
| Årets resultat | 249 255 | −1 243 303 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 098 752 | 6 897 601 | - | - | - |
| Kassa & bank | 369 | 405 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 7 098 752 | 6 897 601 | 3 803 227 | 3 174 579 | 3 275 816 |
| Eget kapital | 494 646 | −5 854 609 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 573 411 | 1 038 531 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 030 696 | 11 638 679 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 7,0 % | -85,0 % | -155,0 % | -188,0 % | -94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 101,5 % jämfört med 2024, till 9,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 249 tkr, en nettomarginal på 2,6 %.
- Soliditeten var 7,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+101,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+43,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB