Aktivt företag
MediService Scandinavia Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva medicinsk mottagning och sluten vård, vaccinationer, företagshälsovård samt agenturverksamhet inom medicin- och sjukvårdsprodukter samt utrustning jämte därmed förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 3 april 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 20124
- Postnummer & ort
- 10460 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- MediService Scandinavia AktiebolagReg 1987-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,4 mkr
▲ 7,1 %Årets resultat
21 tkr
▲ 119,9 %Tillgångar
922 tkr
▲ 3,2 %Eget kapital
601 tkr
▲ 3,6 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
475 tkr
▲ 18,9 %Totala skulder
320 tkr
▲ 2,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 355 427 | 4 999 050 | 5 085 000 | 4 808 000 | 5 789 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 317 901 | 1 187 983 | - | - | - |
| Personalkostnader | 2 946 338 | 3 030 913 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 337 | −97 988 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 20 661 | −103 815 | 13 000 | −60 000 | 14 000 |
| Resultat före skatt | 20 661 | −103 815 | - | - | - |
| Årets resultat | 20 661 | −103 815 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 15 500 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 921 944 | 877 652 | - | - | - |
| Kassa & bank | 474 712 | 399 414 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 921 944 | 893 152 | - | - | - |
| Eget kapital | 601 495 | 580 835 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 97 620 | 97 620 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 222 829 | 214 697 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 65,0 % | 64,0 % | 78,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 7,1 % jämfört med 2023, till 5,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 21 tkr, en nettomarginal på 0,4 %.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
893 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB