Registrerat, ej verksamt
Medivalv AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Företaget ska bedriva hälsovård, främst medicinsk fotvård, borttagning av hårväxt, hudvård, skönhetsbehandling, nagelvård, massage, laserbehandling, borttagning av tatueringar samt närliggande hälsovård. Företaget skall även bedriva konsultverksamhet i hälsovård och försäljning. Även undervisning och läxhjälp.
- Registrerat
- 3 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 53202 Bud- och kurirverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Ljunggatan 11
- C/o
- c/o Julia J. Lilja
- Postnummer & ort
- 44233 KUNGÄLV
- Registrerat namn
- Medivalv ABReg 2013-10-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2020Omsättning
174 tkr
▲ 12,4 %Årets resultat
19 tkr
▲ 146,2 %Tillgångar
130 tkr
▲ 36,9 %Eget kapital
104 tkr
▲ 22,1 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
99 tkr
▲ 25,9 %Totala skulder
26 tkr
▲ 166,8 %| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 173 692 | 154 467 | 134 143 | 153 227 |
| Övriga externa kostnader | 12 659 | 28 546 | - | - |
| Personalkostnader | 134 554 | 159 695 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 18 857 | −40 800 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 18 850 | −40 826 | −14 778 | 11 954 |
| Resultat före skatt | 18 850 | −40 826 | - | - |
| Årets resultat | 18 850 | −40 826 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 671 | 11 339 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 124 456 | 83 723 | - | - |
| Kassa & bank | 98 873 | 78 524 | - | - |
| Summa tillgångar | 130 127 | 95 062 | - | - |
| Eget kapital | 104 191 | 85 341 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 25 936 | 9 721 | - | - |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 90,0 % | 86,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2020- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 134 tkr (2018) till 174 tkr (2020).
- Årets resultat blev en vinst på 19 tkr, en nettomarginal på 10,9 %.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut, ned från 88,0 % (2017).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
Rörelsemarginal
10,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,4 %
2019 till 2020
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2017 till 2020
Avkastning på eget kapital
18,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
174 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-09-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungälv
Andra registrerade bolag med säte i Kungälv.
- 0502Måleri ABAB
- 24Prod ABAB
- 2M Olsson AktiebolagAB
- 2MNordic Gothenburg ABAB
- 3-Stadsfastigheter ABAB
- 32 Streck ABAB
- 369 Ekonomipartner ABAB
- 3Des Rörläggeri ABAB