Aktivt företag
MedTech PS Göteborg AB
Översikt
Konsultverksamhet inom medicin och teknik. Uthyrning av vårdpersonal med medicinsk kompetens. Konsultuppdrag för utbildningstjänster inom medicin och teknik.
- Registrerat
- 2 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- MedTech PS Göteborg ABReg 2020-11-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
70 tkr
Årets resultat
29 tkr
▲ 2312,8 %Tillgångar
81 tkr
▲ 159,1 %Eget kapital
62 tkr
▲ 85,6 %Soliditet
76,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
81 tkr
▲ 177,1 %Totala skulder
19 tkr
▲ 1003,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 70 200 | 0 | −1 | - | 50 000 |
| Övriga externa kostnader | 23 521 | 1 314 | 15 859 | - | 13 825 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 33 154 | −1 314 | −15 860 | - | 35 857 |
| Resultat e. fin. poster | 33 359 | −1 293 | −15 975 | 0 | 35 857 |
| Resultat före skatt | 33 359 | −1 293 | −15 975 | - | 35 857 |
| Årets resultat | 28 611 | −1 293 | −15 975 | - | 28 186 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 81 141 | 31 318 | 33 490 | - | 67 321 |
| Kassa & bank | 81 137 | 29 280 | 24 481 | - | 67 321 |
| Summa tillgångar | 81 141 | 31 318 | 33 490 | - | 67 321 |
| Eget kapital | 62 043 | 33 432 | 34 725 | - | 53 186 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 098 | −2 114 | −1 235 | - | 14 135 |
| Soliditet (%) | 76,5 % | 106,8 % | 103,7 % | 99,6 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 29 tkr. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,5 % vid årets slut, ned från 99,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
4,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB