Aktivt företag
Megafoods AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av: Import och export med fisk, kött, köttprodukter (inklusive fjäderfä), charkuterier och livsmedel, frukt och grönsaker.
- Registrerat
- 30 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46321 Partihandel med kött och köttvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- hornsbruksgatan 9
- Postnummer & ort
- 11734 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Hornstull Clinic ABReg 2026-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
265 tkr
▲ 36,1 %Årets resultat
3 tkr
▼ 12,6 %Tillgångar
685 tkr
▼ 23,0 %Eget kapital
96 tkr
▲ 3,2 %Soliditet
14,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6 tkr
▼ 95,2 %Totala skulder
584 tkr
▼ 26,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 265 181 | 194 878 | 172 398 | 214 560 | 129 334 |
| Övriga externa kostnader | 130 435 | 157 024 | 162 889 | 129 796 | 84 730 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 55 104 | 300 749 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 937 | 4 775 | 2 991 | 6 217 | 5 603 |
| Resultat e. fin. poster | 3 715 | 4 436 | 3 714 | 6 267 | 4 724 |
| Resultat före skatt | 4 116 | 4 436 | 3 714 | 6 267 | 4 724 |
| Årets resultat | 2 992 | 3 425 | 503 | 3 977 | 3 565 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 316 700 | 396 759 | 377 768 | 426 796 | 426 796 |
| Omsättningstillgångar | 368 682 | 493 670 | 392 776 | 558 881 | 395 073 |
| Kassa & bank | 5 873 | 122 448 | 16 734 | 165 807 | 33 770 |
| Summa tillgångar | 685 382 | 890 429 | 770 544 | 985 677 | 821 869 |
| Eget kapital | 96 290 | 93 298 | 89 873 | 89 370 | 85 393 |
| Långfristiga skulder | 316 408 | 316 408 | 286 408 | 566 134 | 551 309 |
| Kortfristiga skulder | 267 634 | 475 272 | 388 812 | 324 722 | 179 716 |
| Soliditet (%) | 14,6 % | 11,0 % | 12,2 % | 9,5 % | 10,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 172 tkr (2023) till 265 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 14,6 % vid årets slut, upp från 9,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kött och köttvaror (SNI 46321). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB