Aktivt företag
Meliva Vårdcentral Sibyllekliniken AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva hälso- och sjukvård, vaccinationer, utbildning och konferensverksamhet inom hälso- och sjukvård, handel med fastigheter samt därtill förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Karlavägen 56
- Postnummer & ort
- 11449 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Meliva Vårdcentral Sibyllekliniken ABReg 2024-08-06
- Registrerat namn
- SibylleklinikenReg 2019-09-07
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
26.1 mkr
▼ 1.5%Årets resultat
17 tkr
▲ 111.0%Tillgångar
5.5 mkr
▲ 5.5%Eget kapital
1.4 mkr
▲ 1.2%Soliditet
26.3%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
19
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▼ 66.9%Totala skulder
4.0 mkr
▲ 7.1%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 26 105 069 | 26 498 613 | 24 580 600 | 24 317 322 | 24 465 072 |
| Övriga externa kostnader | 5 306 727 | 7 393 162 | 9 151 074 | 7 876 840 | 6 839 862 |
| Personalkostnader | 15 113 318 | 14 339 721 | 15 166 636 | 15 577 485 | 11 299 069 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 055 941 | 222 358 | −4 812 369 | −5 055 871 | −86 187 |
| Resultat e. fin. poster | 2 092 321 | 248 490 | −4 812 116 | −5 059 496 | −88 095 |
| Resultat före skatt | 17 060 | −154 907 | −4 812 116 | −3 939 496 | −88 095 |
| Årets resultat | 17 060 | −154 907 | −4 812 116 | −3 939 496 | −88 095 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 270 069 | 248 053 | 202 411 | 1 061 651 | 1 292 211 |
| Omsättningstillgångar | 5 191 443 | 4 929 709 | 4 158 696 | 5 556 208 | 4 058 017 |
| Kassa & bank | 13 366 | 40 329 | 44 306 | 2 765 989 | 1 330 269 |
| Summa tillgångar | 5 461 512 | 5 177 762 | 4 361 107 | 6 617 859 | 5 350 228 |
| Eget kapital | 1 438 838 | 1 421 778 | 1 576 684 | 2 133 800 | 1 073 296 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 022 674 | 3 755 984 | 2 784 423 | 4 484 059 | 3 806 932 |
| Soliditet (%) | 26.3% | 27.5% | 36.2% | 32.2% | 27.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-07-01
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Meliva Vårdcentral Sibyllekliniken AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB