Aktivt företag
MeMoNiTa Care AB
Översikt
Vetenskaplig och medicinsk rådgivning och sjukvårdsarbete inom privat liksom offentlig verksamhet både inom Sverige och internationellt samt därmed förenlig verksamhet och kapitalförvaltning.
- Registrerat
- 20 juni 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grenvägen 7
- Postnummer & ort
- 23633 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- MeMoNiTa Care ABReg 2019-06-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
283 tkr
Årets resultat
171 tkr
▲ 340,7 %Tillgångar
471 tkr
▲ 176,9 %Eget kapital
307 tkr
▲ 126,1 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
351 tkr
▲ 132,2 %Totala skulder
164 tkr
▲ 378,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 283 273 | 0 | 0 | 44 070 | 288 010 |
| Övriga externa kostnader | 77 520 | 52 165 | - | - | 54 759 |
| Personalkostnader | 13 658 | 4 700 | - | - | 15 973 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 192 095 | −56 865 | - | - | 217 278 |
| Resultat e. fin. poster | 192 285 | −71 161 | −23 768 | −10 304 | 217 278 |
| Resultat före skatt | 192 285 | −71 161 | - | - | 217 278 |
| Årets resultat | 171 286 | −71 161 | - | - | 170 530 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 471 332 | 170 208 | - | - | 381 319 |
| Kassa & bank | 351 381 | 151 312 | - | - | 219 165 |
| Summa tillgångar | 471 332 | 170 208 | - | - | 381 319 |
| Eget kapital | 307 158 | 135 872 | - | - | 241 104 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 164 174 | 34 336 | - | - | 140 215 |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 79,8 % | 89,3 % | 68,7 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 171 tkr, en nettomarginal på 60,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
67,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
60,5 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−0,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
283 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB