Aktivt företag
Meraki AB
Översikt
Kirurgi inom privat verksamma kliniker
- Registrerat
- 18 april 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18239 DANDERYD
- Registrerat namn
- Meraki ABReg 2017-04-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
19 tkr
▼ 96,5 %Årets resultat
-261 tkr
▼ 223,1 %Tillgångar
831 tkr
▼ 39,6 %Eget kapital
811 tkr
▼ 24,3 %Soliditet
97,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
35 tkr
▼ 38,1 %Totala skulder
20 tkr
▼ 90,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 19 448 | 556 599 | 751 102 | 929 000 | 1 377 000 |
| Övriga externa kostnader | 311 606 | 335 657 | 206 907 | - | - |
| Personalkostnader | 74 370 | 327 864 | 319 276 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −366 639 | −142 240 | 208 146 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −360 814 | 111 848 | 84 308 | 648 000 | 337 000 |
| Resultat före skatt | −260 814 | 211 848 | 84 308 | - | - |
| Årets resultat | −260 814 | 211 848 | 63 039 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 721 007 | 1 050 196 | 982 919 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 110 057 | 326 578 | 477 164 | - | - |
| Kassa & bank | 35 069 | 56 669 | 166 065 | - | - |
| Summa tillgångar | 831 064 | 1 376 774 | 1 460 083 | - | - |
| Eget kapital | 811 409 | 1 072 223 | 1 064 375 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 655 | 204 551 | 195 708 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,6 % | 83,6 % | 83,8 % | 86,3 % | 76,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 5 år i rad, från 1,7 mkr (2020) till 19 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 261 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,6 % vid årets slut, upp från 86,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−96,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−65,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−32,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Danderyd
Andra registrerade bolag med säte i Danderyd.
- 10 S-Road Consulting ABAB
- 10Pixels ABAB
- 120 procent ABAB
- 2a Optionshovet KommanditbolagKB
- 2elev8 IT ABAB
- 3icom Solutions Sweden ABAB
- 3R Tequila HandelsbolagHB
- 4Miga ABAB