Aktivt företag
Mericon Engineering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tekniska konsulttjänster och försäljning av tekniska lösningar och produkter, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vikboplan 11
- Postnummer & ort
- 60229 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Mericon Engineering ABReg 2021-11-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
61,8 mkr
▲ 4,6 %Årets resultat
4,5 mkr
▼ 31,0 %Tillgångar
25,7 mkr
▲ 11,8 %Eget kapital
10,5 mkr
▲ 5,8 %Soliditet
41,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
47
Medelantal
Kassa & bank
10,7 mkr
▲ 0,4 %Totala skulder
15,0 mkr
▲ 15,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 61 787 813 | 59 091 510 | 16 766 670 |
| Övriga externa kostnader | 7 232 794 | 5 705 969 | 2 925 720 |
| Personalkostnader | 46 326 239 | 39 935 799 | 11 243 031 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 685 642 | 8 238 720 | 1 860 214 |
| Resultat e. fin. poster | 5 847 892 | 8 229 713 | 1 813 244 |
| Resultat före skatt | 5 708 034 | 8 220 791 | 1 813 244 |
| Årets resultat | 4 479 376 | 6 493 939 | 1 428 313 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 819 312 | 283 624 | - |
| Omsättningstillgångar | 24 862 021 | 22 697 404 | 11 562 697 |
| Kassa & bank | 10 671 115 | 10 627 757 | 4 552 288 |
| Summa tillgångar | 25 681 333 | 22 981 028 | 11 562 697 |
| Eget kapital | 10 526 628 | 9 947 252 | 3 453 313 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 2 700 000 |
| Kortfristiga skulder | 15 005 925 | 13 024 854 | 5 409 384 |
| Soliditet (%) | 41,4 % | 43,3 % | 29,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 4,6 % jämfört med 2023, till 61,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4,5 mkr, en nettomarginal på 7,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,4 % vid årets slut, upp från 29,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,6 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
42,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
47 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB