Aktivt företag
Mervita Duvehed AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Varlabergsvägen 7
- Postnummer & ort
- 43439 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Mervita Duvehed ABReg 2025-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
2,5 mkr
▲ 10,8 %Årets resultat
-782 kr
▼ 100,3 %Tillgångar
19,7 mkr
▲ 4,0 %Eget kapital
58 tkr
▼ 94,4 %Soliditet
0,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
203 tkr
▼ 27,3 %Totala skulder
19,6 mkr
▲ 9,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 465 118 | 2 224 628 | 2 181 169 | 670 969 | 7 678 507 |
| Övriga externa kostnader | 596 584 | 511 188 | 428 248 | 314 177 | 958 718 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | −6 064 | 3 212 373 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 772 777 | 832 303 | 788 500 | 862 452 | 217 858 |
| Resultat e. fin. poster | −49 782 | 399 724 | 395 640 | 466 175 | −844 |
| Resultat före skatt | −782 | 335 224 | 395 640 | 466 175 | −844 |
| Årets resultat | −782 | 261 019 | 314 139 | 366 595 | −844 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 18 733 981 | 18 374 494 | 19 084 102 | 19 096 060 | 16 052 472 |
| Omsättningstillgångar | 961 297 | 559 247 | 323 410 | 587 477 | 2 552 497 |
| Kassa & bank | 203 470 | 279 787 | 63 636 | 244 668 | 397 176 |
| Summa tillgångar | 19 695 278 | 18 933 741 | 19 407 512 | 19 683 537 | 18 604 969 |
| Eget kapital | 58 410 | 1 049 192 | 788 173 | 474 034 | 107 440 |
| Långfristiga skulder | 13 417 848 | 14 567 848 | 15 417 848 | 17 467 848 | 13 567 848 |
| Kortfristiga skulder | 6 219 020 | 3 316 701 | 3 201 491 | 1 741 655 | 4 929 681 |
| Soliditet (%) | 0,3 % | 5,5 % | 4,1 % | 2,4 % | 0,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 671 tkr (2020) till 2,5 mkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 782 kr, en nettomarginal på −0,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 0,3 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,15).
Rörelsemarginal
31,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,8 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−24,7 % per år
2019 till 2023
Balanslikviditet
0,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 1178 Förvaltning och Redovisning ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 36 Group ABAB
- 365 Design & Marketing HandelsbolagHB
- 3P Functional Kinetics ABAB