Aktivt företag
Mesta Stockholm AB
Översikt
Bolaget ska bedriva bemanning och konsultation inom byggnads- verksamhet, industri, lager, plåtslageri, svetsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14159 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Mesta Stockholm ABReg 2016-02-16
- Registrerat namn
- Mesta WorksReg 2016-02-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
136 tkr
▼ 98,7 %Årets resultat
-320 tkr
▼ 158,5 %Tillgångar
5,7 mkr
▼ 26,8 %Eget kapital
5,2 mkr
▼ 5,8 %Soliditet
97,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▼ 17,0 %Totala skulder
85 tkr
▼ 51,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 136 045 | 10 495 511 | 15 536 087 | 17 145 000 | 18 226 000 |
| Övriga externa kostnader | 997 807 | 2 777 498 | 1 748 611 | - | - |
| Personalkostnader | 1 073 581 | 7 751 888 | 12 006 515 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 765 871 | 43 631 | 2 014 727 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 766 682 | 38 073 | 2 013 339 | 1 914 000 | 92 000 |
| Resultat före skatt | −95 940 | 558 748 | 2 203 320 | - | - |
| Årets resultat | −320 488 | 548 268 | 1 721 886 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 512 163 | 3 588 929 | 543 294 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 171 148 | 4 174 433 | 8 724 352 | - | - |
| Kassa & bank | 1 770 720 | 2 134 039 | 5 870 687 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 683 311 | 7 763 362 | 9 267 646 | - | - |
| Eget kapital | 5 199 192 | 5 519 681 | 5 071 413 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 84 819 | 173 639 | 1 605 516 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,0 % | 92,0 % | 77,0 % | 77,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 6 år i rad, från 28,3 mkr (2019) till 136 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 320 tkr, en nettomarginal på −235,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,0 % vid årets slut, upp från 77,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Nettomarginal
−235,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−98,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−70,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−6,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
68 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB