Aktivt företag
Metallskrot i Norrköping AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenadverksamhet inom åkeri, transport och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46872 Partihandel med metallavfall och metallskrot
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lamellgatan 33 (Tomt 117A)
- Postnummer & ort
- 60238 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Metallskrot i Norrköping ABReg 2024-10-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,5 mkr
▼ 14,7 %Årets resultat
-53 tkr
▼ 124,2 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 184,4 %Eget kapital
248 tkr
▼ 17,6 %Soliditet
14,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
8 tkr
▼ 57,3 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 571,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 501 925 | 4 106 683 | 125 945 | 5 396 | 124 794 |
| Övriga externa kostnader | 984 877 | 629 190 | 101 248 | 59 326 | - |
| Personalkostnader | 0 | 3 375 | 1 480 | 1 819 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −156 151 | 375 426 | −35 536 | −63 687 | - |
| Resultat e. fin. poster | −156 122 | 373 738 | −35 516 | −63 687 | 22 095 |
| Resultat före skatt | −53 122 | 278 738 | 1 484 | −3 687 | - |
| Årets resultat | −53 122 | 219 485 | 603 | −3 687 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 544 437 | 342 733 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 269 120 | 294 975 | 93 260 | 694 960 | - |
| Kassa & bank | 7 881 | 18 457 | 40 662 | 684 722 | - |
| Summa tillgångar | 1 813 557 | 637 708 | 93 260 | 694 960 | - |
| Eget kapital | 248 296 | 301 418 | 81 934 | 247 541 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 565 261 | 233 290 | 3 326 | 402 419 | - |
| Soliditet (%) | 14,0 % | 60,0 % | 95,0 % | 41,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 14,7 % jämfört med 2023, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 53 tkr, en nettomarginal på −1,5 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 14,0 % vid årets slut, ned från 41,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,17).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metallavfall och metallskrot (SNI 46872). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+130,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−21,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB