Aktivt företag
Metalwriting Magic Creations AB
Översikt
Bolaget skall driva underhållning på fester, festivaler och andra event, konsultverksamhet och utbildning, publicering samt tillverkning och försäljning av hantverk, rekvisita och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 oktober 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 90120 Bildkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 59036 KISA
- Registrerat namn
- Metalwriting Magic Creations ABReg 2024-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
Årets resultat
392 tkr
Tillgångar
660 tkr
Eget kapital
417 tkr
Soliditet
63,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
511 tkr
Totala skulder
243 tkr
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 1 773 482 |
| Övriga externa kostnader | 251 870 |
| Personalkostnader | 651 854 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 494 365 |
| Resultat e. fin. poster | 493 588 |
| Resultat före skatt | 493 588 |
| Årets resultat | 392 251 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | 80 000 |
| Omsättningstillgångar | 580 343 |
| Kassa & bank | 510 660 |
| Summa tillgångar | 660 343 |
| Eget kapital | 417 251 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 243 092 |
| Soliditet (%) | 63,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 392 tkr, en nettomarginal på 22,1 %.
- Soliditeten var 63,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig tillverkning (SNI 32990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
94,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kisa
Andra registrerade bolag med säte i Kisa.
- A-best Holding ABAB
- AB Sjöexpress Anders VaerneusAB
- ABHA ABAB
- ABHA Fastigheter ABAB
- ABHA Holding ABAB
- Abitus i Kinda ABAB
- AbsorBest ABAB
- Åby Livs ABAB